Izradu internetske stranice sufinancirala je Europska unija u okviru operativnog programa Konkurentnost i kohezija iz Europskog fonda za regionalni razvoj.
saznajte višeStanište:
Domovina lavande su sunčani obronci oko Sredozemnog mora, a uzgaja se i u vrtovima sjevernih područja. Što se biljka kultivira sjevernije, to više gubi svoj karakterističan miris i bude sterilna. Kultura lavande nije osjetljiva na zemljište te uspijeva i na kamenitom i siromašnom zemljištu, ali zato voli sunčane i zaklonjene položaje. Iz uzgoja često izađe u slobodnu prirodu, gdje dalje raste kao poludivlja biljka.
Opis
to je niski višegodišnji grm, visine 50 do 80 cm, s mnogo uspravnih izdanaka, gusto prekrivenih duguljastim i uskim sivo-zelenim listovima. Modri cvjetovi nalaze se na vrhu ogranaka skupljeni u cvatove koji nalikuju klasu.
Djelovi biljke koji se koriste:
Cvijet
Ljekovito djelovanje i uporaba u narodnoj medicini:
Lavandi se pripisuje djelovanje na umirenje grčeva, kao i lagano podražujuće i osvježavajuće djelovanje. Ons se primjenjuje kod nadutosti, migrene, nesvjestice, vrtoglavice i nesanice u obliku čajnih pripravaka, tinktura ili ulja. U kozmetičke svrhe se koristi za dezinfekciju i smirenje upaljene kože, kod opeklina, uboda kukaca, osjetljive kože i crvenila. Kontrolira i povoljno djeluje na proizvodnju sebuma kože te na njeno zdravlje i imunitet.
Oprez:
Biljke, iako prirodne mogu reagirati s nekim ljekovima, te vas molimo da se posavjetujete sa svojim lječnikom o njihovom korištenju.
Ove informacije namjenjene su u obrazovne svrhe i ne odnose se na AZENA proizvode.